Jak dobrze Jak ocieplić wnętrze?

W każdym domu czy mieszkaniu powinny być miejsce, które będzie służyło wypoczynkowi. Natomiast dobrze spełniało ono swoją funkcję, powinno być również przytulne, ciepłe i komfortowe. Dowiedz się, jak w prosty sposób stworzyć ciepły klimat we wnętrzu który chcesz.

KOLORY I MATERIAŁY

Kreowanie ciepłego wystroju wnętrza należy rozpocząć od doboru odpowiednich kolorów ścian oraz materiałów wykończeniowych. Przytulny nastrój wprowadzą żółcie, pomarańcze lub czerwienie. Żółty i pomarańczowy to kolory słońca i lata – przywodzą na myśl przyjemne ciepłe dni, działają na nas kojąco. Czerwony z kolei sprawi, że pomieszczenie będzie emanowało energią i elegancją. Jeśli boisz się zbyt intensywnych barw możesz sięgnąć po farby w delikatnych, pastelowych odcieniach tych kolorów. Ciepłe kolory powoduję nierzadko, że pomieszczenie wydają się optycznie mniejsze, niż w rzeczywistości. Aby tego uniknąć można wprowadzić do wnętrza złamaną biel (tzw. off white – z dyskretną, nierzucającą się w oczy domieszką innego koloru), która sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało bardziej przestronnie, a jednocześnie nie będzie sprawiała wrażenia „surowej”. Ściany pomalowane taką farbą będą idealnym tłem dla mebli i dodatków. W budowaniu przytulnego w odbiorze wnętrza sprawdzą się również brązy i beże, które nawiązują do kolorów ziemi i kreują w nas poczucie bezpieczeństwa. Jeśli zależy Ci na stworzeniu ciepłego, zrównoważonego kolorystycznie wnętrza, użyj różnych odcieni tej samej barwy. Żaden inny materiał wykończeniowy nie buduje we wnętrzu tak przyjemnego, ciepłego klimatu jak drewno. Materiał ten sprawdzi się szczególnie dobrze w roli posadzki. Decydując się na taką podłogę warto wybrać drewniane panele, umożliwiające szybki, samodzielny montaż. Ciepły klimat wprowadzą do wnętrza również drewniane meble i elementy dekoracyjne. Ich naturalne odcienie brązu będą działać na domowników kojąco i wprowadzą do wnętrza harmonię.

DYWANY I ZASŁONY

W przytulnym wnętrzu nie powinno zabraknąć przyjemnych w dotyku i miłych dla oka materiałów. Zacznijmy od dywanu. Nie tylko optycznie ociepli on wnętrze, ale sprawi także, że po podłodze będzie się przyjemnie stąpać również bosymi stopami. W budowaniu przyjaznego klimatu we wnętrzu dobrze sprawdzą się dywany z długim, gęstym runem – m.in. wełniane, bawełniane czy akrylowe. Niezastąpiony będzie dywan typu shaggy (włochacz). Ciekawym i nieco tańszym rozwiązaniem może być zastosowanie wykładziny dywanowej, którą przykrywa się całą powierzchnię podłogi. Sprawdzi się ona szczególnie dobrze, jeśli zależy ci na zakryciu starej, zniszczonej podłogi. Charakter wnętrza można ocieplić także dzięki zasłonom. Długie sięgające podłogi osłonią nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów czy przechodniów i wprowadzi do wnętrza przytulny klimat. W tym przypadku warto postawić na grube, mięsiste materiały. Intensywna, ciepła kolorystyka i bogate wzory zasłon to rozwiązanie polecane do większych pomieszczeń. W mniejszych, ciemnych wnętrzach lepiej sprawdzą się jednolite zasłony w jasnym kolorze.

DODATKI

Przyjemne w dotyku tkaniny warto stosować również pod postacią narzut na fotele czy kanapy oraz poszewek na poduszki. Dzięki nim możesz wprowadzić do wnętrza odważne kolory lub ciekawe wzory. Elementy te pozwalają również szybko i, co najważniejsze, niedużym kosztem zmienić wygląd wnętrza. Gdy znudzi ci się obecna kolorystyka wystarczy, że kupisz nowe poszewki czy narzutę, by odświeżyć nieco pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup materiałów na metry – uszyjesz z nich kilka oryginalnych zestawów poszewek czy narzut, które w razie potrzeby i wedle upodobań będziesz mógł ze sobą zestawiać i zmieniać je, tworząc niebanalne aranżacje.

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE

Ciepły klimat we wnętrzu buduje również właściwie dobrane oświetlenie. Kupując żarówki czy świetlówki do opraw oświetleniowych należy wybierać te emitujące światło o ciepłej barwie (o temperaturze barwowej do 3300 K). Dzięki niemu ciepłe barwy we wnętrzu stają się bardziej rozświetlone. Ponadto ciepłe światło sprzyja rozluźnieniu i stwarza przyjemny nastrój. Aby ocieplić klimat we wnętrzu, oprócz oświetlenia głównego – sufitowego, warto postawić na oświetlenie uzupełniające. Kilka rozmieszczonych w różnych miejscach pomieszczenia lamp pozwoli zbudować kameralną, przyjazną, sprzyjający wypoczynkowi atmosferę.