Jak prawidłowo ocieplić wnętrza na zimę

Właśnie zimą  doceniamy przytulną atmosferę wnętrz. Dzięki odpowiednim aranżacjom mogą one zyskać nie tylko dużo ciepła ale być zaprojektowane w sposób nowatorki i modny. W ocieplaniu wnętrz dużą rolę odgrywają materiały: zasłony, pledy, obrusy. Pomocne będą również dodające wnętrzom ciepła dywany i poduszki. Przytulny klimat stworzy także odpowiednie oświetlenie. Liczą się również przyjemne dla oka detale, takie jak obrazy, zdjęcia oprawione w ramki czy lustra.

OTUL PODŁOGĘ

Niezależnie od tego, jakim materiałem posadzkowym podłoga została wykończona zimą warto położyć na niej dywan. Mogą to być dywany wykonane z włókien sztucznych jak i elastyczne oraz sprężyste wełniane, wykonane z wełny owczej. Atmosferę ciepła podsycą dywany z dłuższym włosiem. Dobrym wyborem będą dywany typu shaggy czyli tzw. włochacze – mają długi włos o wysokości runa około 50 mm, są puszyste oraz bardzo ciepłe. Najczęściej wykonuje się je z polipropylenu. Krótsze runo mają dywany tego typu wykonane z akrylu – długość ich runa wynosi 30 mm. Również niektóre dywaniki bawełniane mogą mieć długie runo np. długości 35 mm.

CIEPŁO OD ŚCIAN

Wrażenie ciepła buduje także kolorystyka ścian oraz materiał, jakim zostały one wykończone. Bardziej przytulne będzie wnętrze, w którym ściany wykończono farbą w ciepłych odcieniach źółcieni, beżów, pomarańczy. Dobry efekt osiągniemy również stosując tapety, na przykład winylowe lub papierowe z podkładem flizelinowym. Wybierzmy materiał z fakturą, która doda wnętrzu wyrazistości i będzie stwarzała wrażenie trójwymiarowej.

PODUCHY I PODUSZECZKI

Dobrym sposobem na ocieplenie wnętrz jest ułożenie na kanapach, fotelach i krzesłach poduszek. Niech „zalegną” na kanapach i fotelach w grupie. Ciekawy efekt uzyskamy zestawiając ze sobą poduszki o różnych kształtach lub wzorach. Kwadratowe o wymiarach 40×40 cm mogą być przemieszane z prostokątnymi w rozmiarze 30×50 cm. Warto wybrać poduszki poliestrowe, które można prać w temperaturze 40°C. Nie zapominajmy także o krzesłach, zwłaszcza tych z natury zimnych – wykonanych z metalu lub z tworzywa sztucznego. By dodać im ciepła można ułożyć na nich specjalne poduszki zwane siedziskami. Ich wymiary (40×40 cm) pasują do większości krzeseł. Warto wybrać modele z uchwytami na rzepy lub wiązaniami, które pozwalają połączyć poduchę z oparciem lub siedziskiem krzesła.

TKANINY

Są idealnym środkiem do budowania przytulnego klimatu wnętrza. Zimą sprawdzą się te nieco grubsze i mięsiste, na przykład żakardowe, sztruksowe, welurowe. Uszyte z nich zasłony nie tylko dodadzą wnętrzom ciepła, ale też je wyciszą. Warto też o tej porze roku „ubrać” stoły w obrusy. Można je uszyć z grubszych tkanin lub wykorzystać obrusy i serwety o różnej grubości oraz wzorach i na przykład stworzyć aranżację, w której na cieńszym gładkim obrusie ułożymy wzorzystą serwetę o grubszym splocie lub odwrotnie – na wzorzystym obrusie będzie leżała gładka serweta.

CIEPŁE ŚWIATŁO

Trudno byłoby nam przetrwać zimę bez sztucznego oświetlenia. Odgrywa ono nie tylko ważną rolę funkcjonalną, ale też jest jednym z ważniejszych elementów budowania nastroju. Poza oświetleniem centralnym w zimowych aranżacjach ważną funkcję pełni oświetlenie punktowe – kinkiety, przenośne lampy stołowe, lampy stojące. Oprawy te dają światło rozproszone i doskonale budują nastrój. Ważny jest nie tylko rodzaj lamp, ale też ciepła barwa źródeł światła. Wykorzystajmy również świece, warto z nich korzystać podczas relaksu. Zapalajmy je, gdy spotykamy się z przyjaciółmi, podczas posiłków, a także gdy się kąpiemy. Efekt będzie większy, jeśli wykorzystamy kilka takich samych świec o zróżnicowanych wymiarach.

ENERGETYZUJĄCA ZIELEŃ

Gdy za oknem szaro i ponuro lub gdy wszędzie biało, warto by w naszych domach i mieszkaniach zapanowała zieleń. Ponieważ zimą kwiaty cięte są dosyć drogie, zadbajmy by w pomieszczeniach nie brakowało roślin doniczkowych. Dobry efekt daje zbudowanie kompozycji składającej się z kilku roślin posadzonych w takich samych doniczkach. Jeśli mają one zróżnicowaną wielkość z łatwością dobierzemy ten sam model i kolor doniczek w różnych wymiarach odpowiadających wybranym roślinom.